Co se představíte pod pojmem mariachi? Zrovna minulý týden jsem se s pár studenty bavila a moc jim tento hudební žánr neříká.

V sobotu jsem oslavila narozeniny na koncertě mariachi a zamilovala jsem se do této hudby ještě více. Z tohoto důvodu vznikl tento článek, kde vám chci představit nejznámější mariachi písně. Pár jste jich určitě už slyšeli. 🙂

Mariachi, jeden z nejreprezentativnějších kulturních a hudebních žánrů Mexika, byl v roce 2011 organizací UNESCO prohlášen za Mistrovské dílo nehmotného kulturního dědictví lidstva a 21. leden byl ustanoven jako Den Mariachi.

Je známý svým živým a temperamentním stylem, který často zahrnuje zpěv a tanec. Jejich písně často vyprávějí příběhy lásky, vášně, ale i mexického hrdinství a tradic. Tradiční mariachi skupiny nosí charakteristické kostýmy, které zahrnují velké klobouky a barevné obleky. Tato hudba je důležitou součástí mexické kultury a je oblíbená po celém světě.

Mariachi jsou jako slavnostní ohňostroj zvuků a barev! Představte si skupinu vášnivých hudebníků, jak vstupují na scénu s kytarami v jedné ruce a trubkami v druhé, připraveni rozpumpovat vaše srdce rytmickými melodiemi. Jejich hudba je jako záplava emocí – od radosti až po melancholii, od lásky k vášni. A když začnou hrát, celé město se probouzí k životu! S jejich hrdelním zpěvem a zářivými kostýmy vás mariachi vtáhnou do světa plného vášně a tradice. Takže dejte si na hlavu velký klobouk a připravte se na tanec! 🙂

zdroj: https://www.mexicoenfotos.com

Nejslavnější mexické mariachi písně 

1) Cielito lindo

Tato píseň je neformálním symbolem Mexika, zejména v zahraničí, kde se skupiny Mexičanů zpěvem identifikují (jak se to děje například během mistrovství světa ve fotbale nebo během olympijských her). Je považována za jednu z deseti nejoblíbenějších mexických písní.

2) La bikina

Tato píseň byla nazpívána různými umělci od roku 1964, kdy ji napsal Rubén Fuentes. Je to zároveň nejznámější píseň Luise Miguela, mexického zpěváká znamého jako El Sol de México. Tato scénka je ze seriálu o jeho životě a práci.

3) El rey

Vicente Fernandez a jeho nejznámější píseň, kterou sice nenapsal on, ale která ho velmi proslavila. Jelikož byl Chente (jeho přezdívka) velkou hvězdou mexického mariachi, byl o něm natočený taky seriál na Netflixu.

4) La cucaracha

Humorná píseň o švábovi, který už nemůže chodit, protože mu chybí jedna noha. :/ Původně pochází ze Španělska, ale píseň se stala populární během Mexické revoluce. Dnes najdete nespočet verzí, avšak nejpopularnější je tato sloka:

La cucaracha, la cucaracha
ya no puede caminar
porque no tiene, porque le falta
marihuana que fumar.

5) El mariachi loco

Bláznivá píseň, kde se moc nezpívá, ale má velmi chytlavou melodii. Velmi oblíbená na večírcích a svatbách.

6) Las mañanitas

Tradiční píseň, která se zpívá, když má někdo narozeniny.

Nejpopularnější verze je od Pedra Infanta, kterého můžete vidět a slyšet v tomto videu.

7) Canción del mariachi

Určitě jste ji už někdy slyšeli, akorát možná nevíte, že se jedná o hlavní píseň z filmu Desperado, kterou nazpíval Antonio Banderas spolu s Los Lobos.

8) Si nos dejan

Sin nos dejan je nejhranější skladba skladatele Josého Alfreda Jiméneze a zároveň jedna z nejtypičtějších písní rančerské hudby. Jen v Mexiku existuje přes 344 interpretací této písně. Poslechněte si boží Lupitu Infante ve videu. A ano, její příjmení je vám povědomé, protože se jedná o vnučku slavného Pedra Infante. 🙂

Váš košík