Studium nového jazyka může být dobrodružstvím plným radosti a obohacení, a španělština není výjimkou. Chcete-li maximalizovat svůj učební potenciál a cestu k ovládnutí této krásné jazykové perly, je důležité si vytvořit efektivní plán a využívat osvědčené strategie. Zde je sedm tipů, které vám mohou pomoci překonat výzvy a užít si proces učení španělštiny.

1. Pravidelnost je klíčem

Pravidelnost v učení španělštiny je základním kamenem vašeho pokroku. Stanovte si pravidelný čas denně na cvičení – může to být 15 minut každý den nebo jiný režim, který vám vyhovuje. Důležité je vytvořit si rutinu, která bude součástí vašeho každodenního života.

Kniha Atomové návyky od Jamese Cleara, nabízí skvělé principy, jak vytvořit a udržet pravidelnost jako návyk. Zde je několik myšlenek:

 • “Zakotvení” v existujícím návyku: Propojení nového záměru (ve vašem případě pravidelné učení španělštiny 🙂 ) s něčím, co už je součástí vašeho každodenního života, může pomoci vytvořit nový návyk. Například, můžete spojit učení španělštiny s každodenní ranní kávou nebo večerním čtením.
 • Zmenšení vstupního odporu: Vytvoření návyku 15minutového učení denně místo dlouhých, vyčerpávajících sezení může výrazně snížit odpor. Malé, snadno proveditelné kroky pomáhají vytvořit z učení španělštiny nedílnou součást vašeho dne.
 • Vizualizace a sledování pokroku: Sledování vašeho pokroku může motivovat k pravidelnému cvičení. Například si můžete vést deník, kam si zaznamenáte každou strávenou chvíli učením španělštiny a pozorovat tak, jak se vaše úsilí vyplácí. Stačí k tomu obyčejný sešit (nebo ten, který vás ke studiu přimo nakopne :) )
 • Stanovení jasných cílů: Určení konkrétních cílů, jako například dokončení určité úrovně jazyka do určitého data, může posílit motivaci a pomoci vám udržet pravidelnost.
 • Kladné posílení: Odměňování se nebo si dávání pozitivní zpětné vazby za dodržování pravidelného plánu učení může posílit tento návyk, jako například letenka na víkend do Madridu. 🙂

  2. Využijte moderní technologie

  Existuje mnoho mobilních aplikací a online platforem, které vám mohou usnadnit učení španělštiny. Aplikace, které se vám mohou líbít jsou:

  Každému vyhovuje něco jiného. Někoho například tyhle aplikace moc baví, pro ostatní je to nuda a překážka, že nejsou v češtině, ale v angličtině.

  Z tohoto důvodu vznikl tento samostudijní kurz pro začátečníky a falešné začítečníky, kde najdete základní gramatiku a slovní zásobu ve španělštině. Nechybí ani interaktivní cvičení a poslechy, které zpříjemní vaše studium. Navíc v kombinaci čeština-španělština. 🙂

   3. Poslech a čtení

   Poslech španělských podcastů, hudby a sledování filmů nebo čtení knih ve španělštině může výrazně pomoci s výslovností, slovní zásobou a porozuměním gramatiky.

   Španělsky mluvící podcasty a zdroje se neustále vyvíjejí. Zde je několik novějších podcastů a zdrojů, které by mohly být užitečné:

    

   Podcasty:

   Español con Juan
   Podcast určený pro lidi, kteří se teprve začínají učit španělsky. Obsahuje jednoduché rozhovory a vysvětlení základů jazyka.

   Duolingo Spanish Podcast
   Prezentuje skutečné příběhy z Latinské Ameriky ve formátu podcastu. Je ideální pro poslech a zlepšení porozumění. Najdete hned i transkripci poslechu.

   Español Automático Podcast
   Zaměřuje se na výuku španělštiny pro každodenní život a nabízí užitečné tipy.

   TED en Español
   Španělská verze slavných TED Talků s různorodými tématy a inspirativními řečníky.

   Čtení

   I na českém trhu se dají najít knížky ve španělštině, ačkoliv ten výběr není tak velký. Ráda nakupuju v knihkupectvích Megabooks a objednávám z tohoto e-shopu. Tam máte opravdu z čeho vybírat. Amazon je taky skvělá volba.

   Difusión nakladatelství má knížečky i pro začítečníky, jako jsou například Un día en…(Barcelona, Buenos Aires, Bogotá…)

   Online zdroje na čtení

   Zpravodajství

   • BBC news MUNDO 
    Je to španělská verze zpravodajského portálu BBC, který se zaměřuje na zpravodajství z celého světa. Obsahuje aktuální zprávy a články týkající se mezinárodní politiky, ekonomiky, vědy, kultury, sportu a dalších témat.
   • El País El País je známý svým kvalitním zpravodajstvím, pokrývá širokou škálu témat včetně domácí politiky, mezinárodních událostí, ekonomiky, kultury, vědy a dalších oblastí.

   Blogy

   • El Rincón de Sele
    Sele je cestovatel, který sdílí své zážitky a tipy ze svých cest po celém světě. Blog nabízí zajímavé články, fotografie a doporučení pro cestovatele. Navštivil i Česko v roce 2013.
   • Trendencias
    Tento blog se zaměřuje na módní trendy, novinky ve světě módy, styling, módní události a rady ohledně módy.

   Jestli vám mohu poradit, najděte si články, blogy podle vašich zálib. Možná vás baví vaření, rybaření či zahradničení. Zadejte klíčová slova do vyhledávače a najdete opravdu hodně zajímavých textů, které vás mohou bavit.

    4. Konverzace 

    Praktická konverzace s lektorem nebo rodilými mluvčími je nepostradatelným prvkem, když se učíte cizí jazyk. Vyhledejte španělské komunity nebo online platformy, kde můžete cvičit konverzaci a zdokonalovat své schopnosti. Pokud máte možnost, jeďte na dovolenou do Španělska a po celou dobu jen mluvte španělsky. I když ze začátku budete umět pouze pár frází (a to se dá naučit i z domova v mém online kurzu), snaha se vždy cení a uvidíte, že se naučíte víc, než si myslíte. Nikdo se vám za vaše chyby smát nebude. Nasávejte tu atmosféru, protože osobní zkušenost s jazykem je k nezaplacení.

    Na Preply najdete rodilé mluvčí za příznivé ceny. Sice to většinou nejsou povoláním lektoři, pro pokročilejší studenty je to dobrá volba na procvičování španělštiny. 

    Skupinové kurzy jsou taky prima, jelikož dochází k větší interakci, poznáte nové kamarády a zároveň se líp soustředíte.

    Momentálně mám obsazené všechny kurzy. Na jaře budou další. Zapište se k odběru newsletteru a budetě vědět včas, kdy otevřu nové kurzy. 

     5. Ustanovte si cíle

     Stanovení konkrétních cílů vám pomůže udržet motivaci a zaměřit se na to, co chcete dosáhnout. Cíle mohou být spojeny s úrovní jazyka, časovým rámcem nebo konkrétními dovednostmi.Podobně jako když plánujete cestu, když víte, kam chcete jít, je mnohem pravděpodobnější, že tam také dorazíte.

     Například, naučit se 50 nových slov týdně. Zde by mohly být cílem slova běžného použití, jako jsou čísla, barvy, jednoduché fráze a slovní zásoba pro každodenní komunikaci.

     Cílem může být například poslech španělských podcastů nebo hudebních skladeb po dobu 15-20 minut denně, s postupným nárůstem délky.

     Určite si ze začátku dávejte menší cíle, které časově dokážete splnit. Bude vás to taky těšit víc.

      6. Zábavný přístup

      Učení španělštiny by nemělo být nudné. Vyhledejte zábavné zdroje, které vás baví, a využívejte je ve svém učebním procesu. Zahrněte do svého cvičení hry, filmy, nebo aktivity, které vám přinášejí radost.

      Když budete mít pocit, že ty gramatiky je hodně a že nějaká pravidla stále moc nechápete, dejte si kratší pauzu a místo toho si pusťte nějaký zábavný seriál na Netflixu. Mezi populární seriály najdete:

      1. La Casa de Papel (Money Heist): Jedna z nejpopulárnějších španělských sérií na Netflixu. Sleduje příběh geniálního plánovače loupeže, který vede skupinu zlodějů při jejich pokusu o neuvěřitelnou loupež v továrně na bankovky ve Španělsku.
      2. Élite: Teenagerský thriller odehrávající se ve školním prostředí, který sleduje konflikty, tajemství a tragédie mezi studenty elitní školy.
      3. Narcos: I když část seriálu je v angličtině, mnoho dialogů je ve španělštině a série se zaměřuje na život a příběhy drogových bossů v Kolumbii.
      4. Las Chicas del Cable (Cable Girls): Příběh sleduje skupinu mladých žen, které začínají pracovat jako telefonistky v roce 1928 v Madridu. Seriál se zaměřuje na jejich osobní životy, přátelství a emancipační hnutí žen.
      5. Valeria: Romantický komediální seriál, který sleduje život spisovatelky Valerie a jejích tří nejlepších kamarádek v Madridu. Seriál je založen na stejnojmenné sérii knih.

      Na studium španělštiny je ještě skvělý web VIDEO ELE. Najdete tam videa podle vaše jazykové úrovně a zároveň je tam transkripce.

       7. Buďte trpěliví a neztrácejte nadšení

       Učení jazyka je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Nebojte se chyb a neztrácejte motivaci, když to nejde podle plánu. Důležité je si udržet nadšení a pravidelně se vracet k učení.

       Studium španělštiny nejen obohacuje o novou jazykovou dovednost, ale také otevírá dveře k objevování bohaté kultury a navazování vztahů s novými lidmi.

       Využijte tyto tipy jako nástroje, které vám pomohou otevřít dveře do španělského jazyka a všeho, co s sebou přináší.

       Zvládnutí jazyka vyžaduje trpělivost a dlouhodobou práci, ale ve skutečnosti je studium jazyka spíše jako cesta plná krásných výhledů a překvapení.
       Je to maraton, ne sprint. 🙂

       Jsem Kristy, lektorka španělštiny, která se narodila v Srbsku a díky mexickým telenovelám se zamilovala do španělštiny. A ta láska trvá dodnes. Vystudovala jsem angličtinu a španělštinu se zaměřením na vzdělání na Technické univerzitě v Liberci a následně španělskou filologii v Olomouci. Zkušenosti jsem získala na studijním pobytu v Granadě, pracovní stáži v jazykové škole v Barceloně a v Las Palmas. Své studenty motivuji, aby se zbavili strachu z mluvení a radovali se z vlastních pokroků a úspěchů.

       Váš košík